Ez ám az igazi uborkaszezon! A Metropol "hírújság" hétfői címlapján olvasható: "Facebook: terített asztal a bűnözőknek" A címlapon és a harmadik oldalon tálalt cikk egy gyenge MTI anyag megjelentetését jelenti. A lényeg, hogy tíz évvel az internet térhódítása után - akkor magával az internettel, kiber bűnözőkkel ijesztgetett a hagyományos média - ma a divatos közösségi oldalak kerültek a célkeresztbe.
Származási hely: KiberTorony - CyberTower |
Természetesen a címoldali headline köszönőviszonyban sincs a cikk tartalmával. A idézett cikkben a Facebook szóvívője Simon Axten éppen arról nyilatkozik, hogy a támadások a felhasználok számával arányosan emelkednek, miközben a sikeres betörések száma változatlanul 1 százalék alatt maradt. Egy másik idézet a cikkből: "A Facebook Paolo Altó-i központjából a felhasználókra veszélyes spamek többségét képesek kiszűrni, s ezzel az internet egészéhez képest egy biztonságosabb felületet hoztak létre."
Ugyan mivégre az MTI és a vele szövetséges Metropol ügybuzgósága? Magyarországon 2009 egyértelműen a Twitter és a Facebook térhódításáról szól, bár ez utóbbi esetében még mindig nagy az elmaradás. Példának okáért Csehországban már több, mint egy millióan regisztrálták be magukat a Facebookba, míg idehaza ez a szám nem éri el a negyedmilliót.
Ettől független média- és hirdetési szakemberek szerint is a "közösségi média" különféle platformjai jelentik az új média csapásirányát. Ahogyan zuhan mindenféle nyomtatott újság, magazin példányszáma, csökken a TV-nézés is, úgy emelkedik az Iwiw, a Facebook és a Twitter felhasználói köre. Hírgyorsaságban, kommentezésben, hír meg- és újraelosztásban ma már ezek a leghasználhatóbb platformok.
Az MTI-cikk persze nem az Iwiw veszélyességére hívja fel a figyelmet. Gondoljunk csak bele az elmúlt hónapokban hány aggályos ügy látott napvilágot. A Cozma-gyilkosság után a feltételezett elkövetőket az Iwiw-en hamarabb kerítették el, mint a valóságban. Pár napja a pedofíliával gyanúsított bébiszitter Iwiw-adatlapját a Kuruc.info "szellőztette" meg...
Az internetes adatlopáson túl ezekre a veszélyekre természetesen nem hívja föl a figyelmet az MTI-Metropol cikk és természetesen esze ágában sem volt sem a szerzőnek, sem a szerkesztőnek alaposabban körüljárni a témát és több céget is megnevezni. Egyszerűbb volt a Facebookkal riogatni a mezei Metropol olvasókat.
Informatikai, internetes témákban nem először nyúlt mellé a magát legnagyobbnak hirdető "napilap". Talán jobb lenne, ha az MTI és a Metropol is megmaradna a kaptafánál...
A Facebook népszerűségét a virtuális bűnözők is kihasználják
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése